Infuzní způsob výroby

    Infúzní rmutování je nejjednodušším a nejstarším rmutovacím postupem výroby piva. Oproti dekokční rmutové metodě má tu výhodu, že nám postačuje jenom jedna nádoba a nemusíme neustále přelévat sladinu z nádoby do nádoby. Infuzní rmutování se používá hlavně pro svrchně kvašená piva jako jsou pšeničná, Ale, Stouty a další a je hlavním způsobem vaření například v Německu nebo USA.

    Infúzně vařená piva jsou světlejší barvy a o trochu méně výrazné chuti oproti pivům vařených dekokcí. Kdo by chtěl pivo tmavší, může do receptu přidat trochu tmavého sladu (barvící, bavorský a další).

    Míchání musí být zapnuto při celém procesu vaření, i při teplotních prodlevách. Dochází tak k optimálnímu kontaktu enzymů a substrátu. Slad by měl být namlet trochu jemněji než u dekokce, aby došlo k dokonalému enzymatickému zpracování. 

 

Vlastní postup: vícestuňová  infúze

Namletý slad- šrot vystíráme do vody o teplotě 40 - 50°C a zařadíme prodlevu 20 - 30 minut. 

Následně dílo ohřejeme na 62°C a zařadíme prodlevu  20-30 minut.

Následně dílo ohřejeme na 72°C a zařadíme prodlevu  20-30 minut.

Po této pauze ohřejeme dílo na teplotu 76°C a zařadíme prodlevu 10 minut. Této teplotě se říká teplota odrmutovací, po pauze převedeme na scezovací nádobu/dno a necháme usadit mláto

 

Vlastní postup: dvoustupňová infúze

Namletý slad- šrot vystíráme do vody o teplotě 50°C a zařadíme prodlevu 30 – 40 minut.

Následně dílo ohřejeme na 70°C a zařadíme prodlevu  30-40 minut.

Po této pauze ohřejeme dílo na teplotu 76°C a zařadíme prodlevu 10 minut. Této teplotě se říká teplota odrmutovací, po pauze převedeme na scezovací nádobu/dno a necháme usadit mláto.

Scedíme a vyslazujeme vodou o teplotě 75°C.

 

Vlastní postup: jednostupňová infúze - tento postup je nejvíce používaný v USA.

Namletý slad- šrot vystíráme do vody o teplotě 70°C a zařadíme prodlevu 50 minut. Scedíme a vyslazujeme vodou o teplotě 75°C.

Po této pauze ohřejeme dílo na teplotu 76°C a zařadíme prodlevu 10 minut. Této teplotě se říká teplota odrmutovací, po pauze převedeme na scezovací nádobu/dno a necháme usadit mláto.

 

 pozn: při vystírání namletý šrot teplotu vody sníží, proto je vhodné vystírat do o něco málo vyšší teploty a po vsypání šrotu přihřát určenou teplotu.

pozn: jednotlivé technologické teploty a prodlevy se mohou lišit u jednotlivých receptů.

 

 

Tadytomas