Pivovarské společnosti K BREWERY

04.04.2011 13:24

 

    Sedm regionálních pivovarů spadajících pod skupinu K BREWERY loni prodalo na tuzemském trhu o 13 % více piva než v roce předešlém, při započtení pouze svých vlastních značek pak dokonce o 17 % více. Skupině pivovarů se dařilo jak v segmentu sudového, tak i lahvového piva. Vývoz piva do zahraničí poklesl o 19 % a mírně klesla i výroba privátních značek pro řetězce.

Loňský rok nebyl pro pivovarníky jednoduchý. Hned v úvodu stát zvýšil spotřební daň na pivo a během roku rostly i ceny mnoha vstupů. Společnosti K BREWERY se v silné konkurenci ale dařilo reagovat na pokračující trend příklonu spotřebitelů k tradičním regionálním značkám. „Spotřebitelé více přemýšlejí o tom, jaké pivo si koupí. Porovnávají, jakou kvalitu za své peníze dostanou, a preferují stále častěji poctivě vařená piva ze svých regionů. Podařilo se nám rozšířit distribuci, udržet ceny pod konkurencí a zákazníkům i spotřebitelům jsme nabídli řadu novinek. Ať už se jednalo o nové druhy piv, nové obaly nebo celé programy jako například podpora čepování pivních speciálů v gastro provozovnách,“ komentoval prodejní výsledky generální ředitel společnosti JUDr. Ing. Zdeněk Radil.

Společnost se zaměřila především na segment ležáků, které ve většině pivovarů tvoří základ produkce (růst o 18 %), dynamicky rostla také speciální a méně obvyklá piva (růst o 60 %) a výroba nealkoholického piva se více než zdvojnásobila (růst o 130 %).

V uplynulém roce pokračovala konsolidace uskupení a k 1. dubnu 2010 byl do skupiny začleněn Pivovar Černá Hora. Pokračovaly také rozsáhlé investice do pivovarů, trhu i marketingu značek.

 

Přehled jednotlivých pivovarů a vývoj prodejů (vlastní značky v tuzemsku 2010/2009):

Klášter

170 %

Protivín

136 %

Jihlava

122 %

Rychtář

118 %

Černá Hora

103 %

Vysoký Chlumec

101 %

Janáček

93 %

 

Pozn.: Veškerá data za pivovar Černá Hora jsou započítána i do minulého období, jsou tedy zahrnuta v celém kalendářním roce 2009 i 2010.

 

Zdroj: tisková zpráva společnosti K Brewery