Recyklace kvasnic

    Protože kvasnice nejsou zrovna levná záležitost a kvasnice donesené z pivovaru mnozí z nás považují za vzácnost, byla by věčná škoda je vyhazovat po ukončení kvašení. Při dobrém zacházení nám kvasnice vydrží několik cyklů kvašení bez ztráty kvality.

  1. Pokud chceme kvasnice z kvašení uchovat připravíme si vhodnou nádobu (zavařovací sklenice apod.) a řádně jí vydesinfikujeme, včetně víčka a lžíce kterou je budeme nandavat.
  2. Stočíme vykvašené pivo ze spilky do lahví, sud nebo soudků a lžící vybereme kvasnice ze dna spilky. Snažíme se nebrat spodní vrstvu, protože v ní jsou uložený kvasnice staré a mrtvé. Ideálně bereme vrstvu střední a naplníme cca půl sklenice.
  3. Sklenici dolijeme vychladlou převařenou vodou (ne až k okraji), zamícháme, zavřeme (ne na doraz, kvasnice ještě pracují) a dáme do lednice.
  4. Kvasnice nám v nádobě do druhého dne klesnou ke dnu, slijeme vodu a nalejeme vodu čerstvou, znovu převařenou. Znovu zamícháme/přotřepeme a dáme do lednice. Tento postup je dobré zopakovat několikrát, zbavíme se tak mladého piva v kvasnicích.
  5. Do skleničky přidáme lžíci nebo dvě krystalového cukru, promícháme, uzavřeme a dáme do lednice. Občas sledujeme, jestli není sklenice moc natlakovaná, kdyby ano, pootebřeme víčko a tlak odpustíme.

    V této formě vydrží kvasnice klidně několik týdnů až do dalšího vaření. Dávkujeme je cca 3 polévkové lžíce na 20l mladiny. Před vlastním zakvašením zkontrolujeme čichem jestli jsou v pořádku, zkažené mají hnilobný nebo kyselý zápach. Pokud ano, musíme použít kvasnice nové.

 
 
 

Tadytomas